Powstanie Wioski
Kapliczki i Krzyże
Stare Budynki
Rolnictwo
Przemysł i Usługi
Mieszkańcy
Placówki
Położenie Wsi
Historia Strony
Kontakt z Autorem
Galeria Zdjęć
Linki Reklamowe
Księga Gości

Ubieranki
Kawały
Gry online

Jak wcześniej wspomniałem, w Hucie Deręgowskiej znajduje się bardzo dużo starych, drewnianych budowli. Związane to jest zapewne z tym, iż położone są one we wiosce. Dawniej ludzie nie mieli dostępu do obecnych technologii. Nie znali betonowych materiałów budowlanych, a przecież musieli gdzieś mieszkać. Właśnie dlatego powstawały drewniane budynki (najstarsze jeszcze z XIXw).

Możemy się zasatanawiać, dlaczego one jeszcze nie zostały zburzone, przecież w miastach też kiedyś wszystkie budynki były drewniane, a teraz ciężko taki spotkać. Otóż odpowiedź jest prosta. Miasta szybko się rozwijały, powstawały nowe zakłady przemysłowe, wszystko "szło do przodu". Dlatego też należało unowocześniać budynki mieszkalne. Natomiast na wsi ludzie zajmowali się rolnictwem, hodowlą bydła, rybołówstwem itp. Całe dnie spędzali na łąkach, nad rzeką, bądź w gospodarstwie. To powodowało, że nie potrzebowali oni nowoczesnych budynków. Wystarczało im zawsze to, co posiadali.

Dlatego w dzisiejszych czasach możemy zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie. W Hucie Deręgowskiej utrzymało się nawet kilka takich drewnianych domków, które są zamieszkałe. Żyją w nich ludzie starsi, którzy wybudowali swoje mieszkania bardzo dawno. Ludzie Ci są przyzwyczajeni do takich warunków i nie potrzebują nowych domów. Kto wie, może za kilka lat staną się one ważnymi zabytkami...

Stopka