Powstanie Wioski
Kapliczki i Krzyże
Stare Budynki
Rolnictwo
Przemysł i Usługi
Mieszkańcy
Placówki
Położenie Wsi
Historia Strony
Kontakt z Autorem
Galeria Zdjęć
Linki Reklamowe
Księga Gości

Ubieranki
Kawały
Gry online

Do placówek publicznych w Hucie Deręgowskiej zaliczamy szkołę, dwa kościoły i sklepy, stare bosiko piłkarskie i bar piwny. Nie jest ich zbyt wiele, ale to w zupełności wystarcza mieszkańcom. Jeżeli ktoś ma większe potrzeby, może łatwo i szybko udać się do pobliskich miast i miasteczek.

Szkoła w Hucie jest to dość stary budynek (został zbudowany jeszcze przed II wojną światową). Jest ona filią PSP w Wólce Tanewskiej. Szkoła posiada przedszkole i klasy I-III. Uczęszcza do niej ok. 50 dzieci, które już uczą się języka niemieckiego. W szkole pracuje sześciu nauczycieli. Kierownikiem jest pani mgr Grażyna Torba. Mimo, iż szkoła jest bardzo mała, uczniowie osiągają największe sukcesy spośród wszystkich szkół w gminie Ulanów. Jednak jej działalność stoi pod znakiem zapytania, łączone są klasy na niektórych zajęciach, co na pewno spowoduje pogorszenie efektów nauczania. No cóż, dla zarządu gminy liczą się tylko pieniądze...

Kolejną placówką jest stary kościół z 1904 roku, o którym można poczytać w menu Historyczne budowle. Oprócz starego kościoła, Huta Deręgowska posiada zbudowany i wykończony w latach 2001-2005 nowy kościół. Jest to okazały budynek (patrz zdjęcie w galerii), który znajduje się tuż obok budynku szkoły, w centrum wsi. Zbudowany został on dzięki poświęceniu i dobrej woli wszystkich mieszkańców. Jest on dużo większy i nowocześniejszy od starego.

Kolejnymi placówkami są sklepy prywatne. Jeszcze 10 lat temu znajdował się tu tylko jeden sklep spożywczo-przemysłowy należący do pana Henryka Oleksaka. Przez te lata przybywało mieszkańców w naszej wiosce i kolejny mieszkaniec pan Władysław Nalepa postanowił otworzyć drugi sklep. W roku 2002 pani Anna Widz otwarła trzeci tego typu budynek, jednak już w 2003 roku musiała go zamknąć z powodu braku klientów. W końcówce roku 2003 pan Jerzy Jabłoński ze Stalowej Woli postanowił odnowić budynek stojący na jego działce i otworzyć nowoczesny sklep spożywczo-przemysłowy, akurat naprzeciwko sklepu pana Oleksaka :]. Tak, jak można się było spodziewać, nie pociągnął zbyt długo, bo od początku 2006 roku znowu mamy tylko 2 sklepy. No cóż, weterani nie dają za wygraną...

Do tych placówek dochodzi jeszcze bar piwny prowadzony przez pana Heryka Oleksaka. Jak się łatwo domysleć pan Henryk nie narzeka na brak klientów. Wymieniłem już wszystkie miejsca publiczne w naszej wiosce. Mam nadzieję, że teraz kiedy należymy do Unii Europejskiej będzie ich przybywać.

Stopka