Powstanie Wioski
Kapliczki i Krzyże
Stare Budynki
Rolnictwo
Przemysł i Usługi
Mieszkańcy
Placówki
Położenie Wsi
Historia Strony
Kontakt z Autorem
Galeria Zdjęć
Linki Reklamowe
Księga Gości

Ubieranki
Kawały
Gry online

W naszej wiosce mieszka ok. 720 osób (dane z 2005 roku). Należą do nich dzieci, ludzie dorośli i staruszkowie. Huta Deręgowska to mała wioska, więc wszyscy się tu dobrze znają. Mieszkańcy są na ogół życzliwi i pomagają sobie nawzajem. Mają też swoje zwyczaje. Już w czasie utworzenia pierwszej osady, było ich bardzo dużo. Dwa razy do roku obchodzono święta. Uroczystości świąteczne odbywały się wiosną i w zimie. Te wiosenne nosiły nazwę Przesilenia Dnia i Nocy, natomiast święta obchodzone zimą nazywano Zaśnięciem Ziemi. W późniejszych czasach, kiedy do osady dotarło chrześcijaństwo, święta te przybrały nazwy obecne. Obchodzono także święto plonów. Późnym latem z uprawianych zbóż robiono ogromny wieniec lub snop ozdobiony kwiatami. Tańczono, śpiewano i ucztowano wówczas przez całą noc.

Spośród tych i innych dawnych obyczajów do dziś zachowały się te związane z religią chrześcijańską (Wielkanoc, Boże Narodzenie, Wszystkich Świętych). Inną tradycją zachowaną do dziś, jest coroczna procesja od jednej z przydrożnych kapliczek, bądź krzyża, do naszego kościoła. Odbywa się to zazwyczaj na przełomie września i października.

Oprócz tradycji mieszkańcy mają swoje zainteresowania. Młodzi chłopcy od bardzo dawna chętnie grają w piłkę. Starsi stanowią podporę wszystkich okolicznych klubów piłkarskich (ponieważ Huta Deręgowska nie ma swojego), Inni interesują się motoryzacją. Nie sposób przejechać przez Hutę Deręgowską, aby nie spotkać kogoś na motorze. Dorośli ludzie zazwyczaj pracują i nie mają za wiele czasu na swoje zainteresowania. Tylko nieliczni hodują gołębie, lub składają motocykle. Ludzie starsi, na emeryturze hodują zwierzęta domowe, albo zajmują się rolnictwem. Każdy ciekawie wypełnia swój czas. Na stronie zamieściłem zdjęcia niektórych mieszkańców i kilku domów. Jeżeli Twoje zdjęcie znajduje się na łamach witryny, a nie wyrażasz na to zgody, proszę o kontakt.

Stopka